Projektová výuka v Praze
V rámci projektu Zdravá příroda jsem dva dny bádali a poznávali přírodu velkoměsta Prahy. Hravou a tvořivou formou žáci poznali floru a faunu lesa, parků a zahrad v Praze – Klánovický les, chráněnou přírodní oblast Divoká Šárka, park u Petřínské rozhledny, park Stromovka, zahrady v okolí národní památky Vyšehrad, zahrady v areálu Pražského hradu, zahrady u planetária na Petříně a botanickou zahradu. V botanické zahradě proběhl workshop Jehličnany a další nahosemenné rostliny. Program představil naše i cizokrajné jehličnany a další nahosemenné rostliny (např. Jinan). Představil jejich stavbu, rozmnožování a způsob života, ale i praktické využití a mnohé zajímavosti. Žáci se dozvěděli o několika tzv. „živoucích fosiliích“ a vyzkoušeli si určení vybraných jehličnanů podle typických znaků. Program také popsal vztahy nahosemenných rostlin s dalšími organizmy.
Dopravovali jsme se různými dopravními prostředky (tramvaj, vlak, metro, loď). Žáci se naučili hospodařit s přidělenými financemi – nákup jízdenek, jídel, vstupů atd.
Osvojili si základní prvky hygieny v době, kdy jsou sami bez dospělého, naučili se číst a vyhodnotit informace v jízdních řádech, v mapách města a v informačních tabulích. Přespávali jsme na karimatkách a ve spacácích s pocitem nádherně strávené výuky mimo školu. Cestou zpět vlakem z Prahy do Aše jsme celkově vyhodnotili Projekt zdravá příroda.
Třídní učitel Petr Gregor